در مقابل معلم

برخی از دانشمندان کتاب ها و مقالاتی در رابطه تربیت و یادگیری نوشته اند که بعضی از متن ها به معلم مربوط است و برخی دیگر هم به آداب و رسومی که دانش آموز باید در مقابل معلم رعایت کند مربوط میشود.

هر کسی که به این موارد پایبند باشد هم از نظر اخلاقی در جامعه و مدرسه و هم از نظر درسی پیشرفت خواهد کرد.

برخی از این آداب و رسوم ها عبارت است از:

  1. از گفته ها معلم سرپیچی نکردن.
  2. هرگز در مقابل معلم و در هنگام حرف زدن با او از سخنانی که در آنان بی ادبی و بی احترامی وجود دارد استفاده نکنیم، چون معلم هم در جایگاه پدر و مادر ما قرار دارد و هم در نسبت به سن ازر ما بزرگ تر است اگر هم اعتراضی داشتیم سخن خود را با کلماتی مناسب بیان کنیم.
  3. از انجام تکالیف مدرسه فرار نکینم. اگر معلم به ما تکلیفی داد انجام ندادن آن به این معنی است که به سخن او ارزش قائل نیستیم و این نیز بی احترامی محسوب میشود. اگر روزی هم نتوانستیم به هر دلیلی تکلیف خود را انجام بدهیم به جای استفاده از دروغ واقعیت را به او بگوییم.
  4. موردی که در دوره های دبیرستان دیده میشود خوابیدن سر کلاس است که علاوه بر بی احترامی نسبت به سخنان معلم منجر به افت تحصیلی می شود که میتوان با خواب کافی در خانه آن را رفع کرد، اگر هم سر کلاس خواب مان آمد با اجازه معلم از کلاس خارج شوید و کمی آب به سر و صورت خود بزنید.
  5. هرگز و هرگز در کلاس با دوست خود حرف نزنید زیرا نتها خودتان از در می مانید بلکه باعث می شود دوستان هم از درس استفاده نکند. اگر م دوستتان در کلاس سعی میکند با شما حرف بزند به او بگویید که در زنگ حرف میزنیم و اگر هم در درس مشکلی داشت بگویید که ((معلم در کلاس است از او بپرس)) زیرا یکی از مسئولیت های معلم جواب دادن به سوال دانش آموزان است.
  6. هرگز در هنگامی که معلم ضحبت میکند سخن او را قطع نکنید و صبر کنید سخنش تمام شود بعد حرف بزنید.
  7. در مقابل معلم درست و بنشینید، به دقت گوش کنید و به پشت سر خود بر نگردید مگر در مواقع ضروری که نیاز واجب دارید.

برگرفته شده از کتاب درسی عربی یازدهم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

نویسنده

محمد بتواز

این وبلاگ در جهت آموزش و بیان نکاتی در جهت بهبود روابط دانش آموزان در محیط خانه، مدرسه و اجتماع تاسیس شده و امیدواریم به هدف خود در این راستا دستیابیم

تازه ترین نوشته ها