تحمل نظر مخالف یادگرفتنی است

امام علی (ع) می فرماید:

مهربانی با مردم را پوشش دل خویش قرار ده و با همه دوست و مهربان باش.

تحمل نظرات مخالف در حقیقت آموختنی است. اینکه همه باید به اظهارنظرها، عقاید و افکار یکدیگر احترام بگذارند و اگر آراء دیگران با نظرات آنان مغایرت داشتند، به جای ایجاد تضاد، به گفت و گو و تعامل روی آورند.
با تحمل نظرات و عقاید مخالف، می توان به سمت جامعه ای متعادل تر، به دور از تنش و رسیدن به قله آرامش پیش رفت که این آرامش لازمه دستیابی به جامعه ای پیشرفته و سعادتمند است.

ضاد در بین افراد و گروه‌ها یکی از عوامل مهم تغییرات اجتماعی گروهی و فردی محسوب می‌شود و یک امر لازم به شمار می‌آید.
زیرا نمی‌توان گفت همه افراد یک جامعه یکسان و هماهنگ هستند و یک خط فکری را دنبال می‌کنند و عقاید مشترکی دارند. وجود چندگانگی و تضاد فکری بین افراد یک جامعه یک امر طبیعی است.
اگر این امر در درون جامعه و عوامل تأثیرگذار در آن تأثیرات زیادی بر جای گذارد و تضاد افزایش یابد، خشونت، قهر و بسیاری از این رفتارها بیشتر می‌شود در مقابل شادی و نشاط کاهش پیدا می‌کند.

 در برخی طبقات اجتماعی تحکم، اجبار و زور حاکم است و برخی دیگر با استدلال با کودکان خود رفتار می‌کنند در نتیجه طبقه اجتماعی، اطرافیان، تحصیلات والدین و… در اینکه افراد آرای مخالف را پذیرا باشند و با استدلال بپذیرند به سوابق شخصیتی فرد برمی‌گردد 

تحمل این مسئله به عقاید و مخالفت‌های دیگران، تربیت افراد، میزان اعتقادات و باورهای دینی بستگی دارد. اینکه شخصیت فرد در چه خانواده‌ای پرورش یافته از اهمیت برخوردار است.
همچنین سطح فرهنگی و نوع شیوه تربیتی در تحمل عقاید مخالف و اظهار نظر دیگران تأثیرگذار است.

 در برخی طبقات اجتماعی تحکم، اجبار و زور حاکم است و برخی دیگر با استدلال با کودکان خود رفتار می‌کنند در نتیجه طبقه اجتماعی، اطرافیان، تحصیلات والدین و… در اینکه افراد آرای مخالف را پذیرا باشند و با استدلال بپذیرند به سوابق شخصیتی فرد برمی‌گردد 

هر چه افراد در خانواده و جامعه با سرکوفت، استبداد رأی، پرخاشگری، نگرش تک بعدی پرورش یابند در تحمل آرا، افکار و عقاید دیگران در سطح خانواده و جامعه با مشکلات بیشتری روبه‌رو هستند.
هنگامی که فردی تک بعدی و متعصبانه می‌نگرد و حرف خود را مبنا قرار می‌دهد و دیگران را سرکوب می‌کند او توانایی پذیرش عقاید مخالف را ندارد و این موضوع مربوط به شخصیت پرورش یافته وی می‌شود.
والدین وظیفه دارند به فرزندان خود آزادمنشی و آزاد اندیشی را بیاموزند و به آنها تحمل آرای مخالف را آموزش دهند و به اظهار نظرها، عقاید و افکار کودکان و جوانان احترام بگذارند و اگر با عقاید آنها مخالف هستند مسئله را استدلال کنند. بنابراین به طبقه اجتماعی افراد بستگی دارد.
در برخی طبقات اجتماعی تحکم، اجبار و زور حاکم است و برخی دیگر با استدلال با کودکان خود رفتار می‌کنند در نتیجه طبقه اجتماعی، اطرافیان، تحصیلات والدین و… در اینکه افراد آرای مخالف را پذیرا باشند و با استدلال بپذیرند به سوابق شخصیتی فرد برمی‌گردد.

منبع: com.تیترآنلاین

irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

نویسنده

محمد بتواز

این وبلاگ در جهت آموزش و بیان نکاتی در جهت بهبود روابط دانش آموزان در محیط خانه، مدرسه و اجتماع تاسیس شده و امیدواریم به هدف خود در این راستا دستیابیم

تازه ترین نوشته ها