بیان ایده ها به صورت شفاف

این روزها همه دوست دارند فقط حرف بزنند و گوش نمی دهند. چطور می توانید به روشنی نظراتتان را بیان کنید و مطمئن باشید که به شما گوش می دهند؟
در زیر به چند عامل مهم برای کمک به شنیده شدن افکار و ایده هایتان اشاره می کنیم:
۱٫بدانید چه هدفی در سر دارید
مطمئن شوید که قبل از اینکه دهانتان باز شود و کلمات از آن بیرون بیایند،  ایده هایتان به طور کامل و ۱۰۰% برای خودتان روشن شده باشد. اینکه بدانید از آن مکالمه چه هدفی دارید و می خواهید به کجا برسید به شما اعتمادبه نفس بیشتری خواهد داد.
۲٫تعریف کمال را نادیده بگیرید
یک اشتباه و خطای کوچک قابل قبول است اما نیازی نیست که اینقدر تند و دقیق باشید که برای بیان نظراتتان وارد مشاجره شوید. تازمانیکه اهمیت موضوع موردبحث را می دانید، یک خطای کوچک را می توان نادیده گرفت.
۳٫ساده و مستقیم بگویید
به این فکر کنید که چرا وقتی یکی نظرش را می گوید شما حرف او را قطع می کنید. واقعاً نیازی به استفاده از کلمات سنگین نیست. گفتن واقعیت ها با زبانی ساده و هیجان انگیز بهتر می تواند شنونده را هوشیار نگه دارد. حرفتان را راست و مستقیم بگویید و به آن شاخ و برگ اضافی ندهید. کاری نکنید که شنونده هایتان خوابشان ببرد!
۴٫وانمود کنید تنهایید
یکی از بزرگترین ترس ها برای بیان نظرات برای یک عده این است که آنها چطور حرف هایتان را بپذیرند. نباید بگذارید بدبینی فکرتان را مشغول کند. تصور کنید که تنهایید و می خواهید برای خودتان حرف بزنید و نظراتتان را بگویید!
۵٫قبل از حرف زدن فکر کنید
قبل از اینکه کلمات را بر زبان بیاورید، آنها را مرور کنید تا روی آنها تسلط پیدا کنید. اینکه بدانید درمورد چه حرف می زنید، اعتمادبه نفستان را بالا می برد.
وقتی افرادی که برای آنها حرف می زنید بدانند که به حرف های خود مطمئن هستید، آنها هم به شما ایمان پیدا می کنند.

یاد گرفتن بیان نظرات و اعتقاداتتان کاری ساده است، همه ما انسانیم و نگرانی ها و ترس هایی داریم. حرف زدن باید کاری مفرح باشد نه آزاردهنده؛ باید به خودتان اطمینان داشته باشید. اگر می دانید که موضوعی که درمورد آن حرف می زنید مرتبط است دیگر نباید بترسید! بگذارید کلمات راه خود را پیدا کرده و از دهانتان بیرون بریزند.

منبع : عصر ایران ۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

نویسنده

محمد بتواز

این وبلاگ در جهت آموزش و بیان نکاتی در جهت بهبود روابط دانش آموزان در محیط خانه، مدرسه و اجتماع تاسیس شده و امیدواریم به هدف خود در این راستا دستیابیم

تازه ترین نوشته ها