احترام به استاد

امیر المومنین حضرت علی (ع) کسی است که در تمام لحظات در کنار پیامبر بوده. به همین دلیل می توان ایشان را یکی از بهترین اشخاص برای الگو قرار دادن دانست. یکی از مسائلی که توجه ویژه ای در قرآن و اسلام به آن شده احترام نسبت به اشخاص و به خصوص پدر و مادر و معلم است. تمام پیامبران و امامان توجه ویژه ای به این موضوع داشتن و بیشتر مواقع معلم را هم در جایگاه پدر و مادر قرار می دادن، این مسئله به اهمیت احترام گذاشتن به معلم و استاد تاکید دارد.

حضرت علی در سخنان خود مردم را به نیکو سخن گفتن با استاد و معلم خود توصیه میکند و می فرماید:

لَا تَجْعَلَنَّ ذَرَبَ لِسَانِکَ عَلَى مَنْ أَنْطَقَکَ وَ بَلَاغَهَ قَوْلِکَ عَلَى مَنْ سَدَّدَکَ . (۴۱۱-نهج البلاغه)

با آن کس که تو را سخن آموختن به درشتى سخن مگو، و با کسى که راه نیکو سخن گفتن، به تو آموخت لاف بلاغت مزن.

از این فرموده حضرت علی(ع) می توان به این نتیجه رسید که هرگز نباید در سخن گفتن های خود با استاد و معلمان خود نباید به تند سخن بگوییم زیرا این معلم است که سخن گفتن و نوشتن را به ما یاد داده. هرچند این پدر و مادر است که ابتدای سخن گفتن را با سخنان کوتاه به آموختند ولی در اصل معلم بود که خواندن و گفتن سخانی پیچیده تر را به یاد داد. پدر مادر ستون ها  ساختمان را نهادند و  این معلم بود که ساختمان سخن گفتن ما را ساخت.

معلم بود که روش درست سخن گفتن  و نیکو سخن گفتن را یاد داد پس ما نیز حتما باید با احترام با او سخن بگوییم. و هرگز نباید نسبت به حرف معلم (حال هرچه که باشد) زبان درازی کنیم و احترام او را بشکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

نویسنده

محمد بتواز

این وبلاگ در جهت آموزش و بیان نکاتی در جهت بهبود روابط دانش آموزان در محیط خانه، مدرسه و اجتماع تاسیس شده و امیدواریم به هدف خود در این راستا دستیابیم

تازه ترین نوشته ها